LoRaWAN kontra NB-IoT: porównanie między wyznacznikami trendów IoT

March 11, 2022

najnowsze wiadomości o firmie LoRaWAN kontra NB-IoT: porównanie między wyznacznikami trendów IoT
LoRaWAN to protokół IoT o małej mocy, który obejmuje technologię radiową LoRa, umożliwiającą otwarte, niezawodne i ekonomiczne wdrażanie sieci.Natomiast NB-IoT to licencjonowana technologia radiowa LTE oferująca niskie opóźnienia i silne bezpieczeństwo w wyższej cenie.

tenLoRaWANorazNB-IoTstandardy są częścią większej rodziny technologii znanych jakoLPWAN(Sieć rozległa o małej mocy).

Bardziej niż inne protokoły, takie jakSigfoxi NB-Fi, te standardy komunikacji wyznaczają trendy w zakresie tego, co ma nadejść w IoT.

WedługStatystykaOczekuje się, że LoRaWAN i NB-IoT będą stanowić około 85,5% wszystkich połączeń LPWAN do 2023 roku. Widać to wyraźnie na poniższym wykresie:

Nakładanie się tych dwóch elementów jest oczywiste, ale pozostaje pytanie:

Co sprawia, że ​​te dwie technologie są tak atrakcyjne w porównaniu z innymi protokołami?Czy LoRaWAN i NB-IoT podążają za tym samym rynkiem?A może są przeznaczone do niszy w różnych przypadkach użycia?

Mimo że należą one do tej samej kategorii, sposób opracowywania tych dwóch technologii jest inny.

LoRaWAN to otwarty protokół oferowany przezSojusz LoRaktóry wykorzystuje nielicencjonowane widmo, umożliwiając prawie każdemu tworzenie własnych sieci przy niskich kosztach.

NB-IoT to licencjonowany protokół organizacji normalizacyjnej3GPPoferowane za pośrednictwem licencjonowanego widma RF, udostępniając je tylko za pośrednictwem uznanych operatorów sieci komórkowych.

Więc,który jest najlepszy dla Twojej organizacji?Dowiedzmy Się.

LoRaWAN kontra NB-IoT: szybki przegląd

Zanim przejdziemy do porównania, oto krótkie przypomnienie dotyczące obu protokołów:

LoRaWAN

na podstawie definicji z sojuszu LoRa,Specyfikacja LoRaWANto protokół sieciowy „Low Power, Wide Area (LPWA)” zaprojektowany do bezprzewodowego łączenia „obiektów” zasilanych bateryjnie z Internetem w sieciach regionalnych, krajowych lub globalnych poprzez ukierunkowanie na kluczowe wymagania Internetu rzeczy (IoT), takie jak komunikacja dwukierunkowa, koniec kompleksowe usługi w zakresie bezpieczeństwa, mobilności i lokalizacji."

Ta specyfikacja obejmuje technologię LoRa (Long Range), która jest techniką modulacji widma rozproszonego wywodzącą się zSpektrum rozprzestrzeniania się ćwierkania(CSS).

Ta technologia jest opatentowana przez firmę znaną jakoSemtechktóra pośrednio pobiera niewielką opłatę od każdego chipsetu LoRa w czujnikach i bramach oferowanych jako gotowe rozwiązania zarówno dla entuzjastów IoT, jak i przedsiębiorstw.

NB-IoT

 

3GPP nie podaje oficjalnej definicji protokołu NB-IoT (Narrowband Internet of Things), znanego również jako LTE CAT NB1.Odnosząc się do jednego z nichkomunikaty prasoweod lutego 2016 r. NB-IoT jest definiowany jako „nowe radio dodane do platformy LTE, zoptymalizowane pod kątem niskiego [przepustowości] segmentu rynku”.

NB-IoT został stworzony specjalnie z myślą o czujnikach stacjonarnych małej mocy.Dla każdego urządzenia wdrożonego w sieci protokół ten oferuje szerokie obszary pokrycia z głęboką penetracją wewnątrz pomieszczeń.

NB-IoT został stworzony specjalnie z myślą o czujnikach stacjonarnych małej mocy.Protokół oferuje szerokie obszary pokrycia z głęboką penetracją w pomieszczeniach.

W przeciwieństwie do LoRaWAN, jest to licencjonowany protokół, który prawdopodobnie będzie kosztował więcej w dłuższej perspektywie, ale zapewni lepsze ogólne wrażenia dla użytkowników końcowych.

Należy zauważyć, że urządzenia NB-IoT szybko zmierzają w kierunkuWbudowana karta SIM(eSIM).Według badańMcKinsey & CompanyeSIM „umożliwiłyby producentom produktów IoT tworzenie urządzeń z „pustymi” kartami SIM, które można by aktywować w krajach docelowych w celu usprawnienia łączności sprzętu”.

Aby dowiedzieć się więcej o eSIM i przyszłości komórkowej IoT, obejrzyj tę prezentację, którą przedstawił starszy dyrektor ds. produktu w firmie Particle, William Hart.

https://ubidots.com/blog/lorawan-vs-nb-iot/